Změnit dodavatele energie znamená ušetřit. Víte jak na to?

Jarní období je doba, kdy každá domácnost netrpělivě očekává pravidelné vyúčtování za energie, tedy vodu, plyn, elektřinu. Panuje u vás doma zděšení a nebo se radostně usmíváte, jak jste si to dokázali dobře zařídit?

Pokud patříte do první skupiny, pak máte jistě na delší dobu brouka v hlavě. Nejenže přibudou starosti s tím jak tyto nemalé částky doplatit, ale od nich se odvíjí i nově stanovené zálohy, které opět navýší měsíční rodinný rozpočet. Začnete přemýšlet o tom, kde a jak ušetřit, kde jsou ty vaše únikové cesty energií. Ano, můžete omezit provoz elektrických spotřebičů, topení, vodovodní baterie vybavíte perlátory vody, budete využívat dešťovou vodu,… proč ne, šetření energiemi je vždy na místě, ovšem musí být používáno s rozumem. Není přece jen daleko rozumnější zaměřit se na dodavatele energií a zvážit jejich ceny? Na trhu je zhruba 200 dodavatelů s různými tarify, které si můžete pomocí různých kalkulátorů cen na internetu porovnat. Přitom je třeba posoudit nejen jejich ceny, ale i dobu trvání smlouvy, poplatky spojené s ukončením smlouvy a smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Je dobré se poradit i mezi lidmi jak v okolí, tak i na internetových chatech. Někteří lidé se přechodu k nové společnosti obávají z důvodu komplikovanosti, ovšem tato obava vůbec není na místě. Vždyť ušetřit můžete i několik tisíc korun ročně!

Jak nejlépe vyrovnat nedoplatek?

Jestliže jste obdrželi vyúčtování s nedoplatkem, zkuste se zamyslet nad tím, zda-li byla vaše spotřeba skutečně tak vysoká a porovnejte ji s minulými roky. Pokud se vám zdá cena přesto neúměrná, kontaktujte dodavatele a ptejte se na důvod. Poté buď změníte dodavatele a nebo přistoupíte na vyšší zálohy, které vždy vycházejí ze vzájemné dohody mezi vámi a dodavatelem. Nakonec je i v jeho zájmu, abyste neodešli ke konkurenci, ale sjednané zálohy jste povinni v určených termínech platit. Víte jak si poradit s nedoplatkem, jehož výše vás tak trochu vyvedla z míry? Nemáte-li žádnou finanční rezervu, přichází na řadu půjčka. Rychlé půjčky od kurýra, co přijede až k vám domů vám okamžitě  pomůžou finanční nedoplatek uhradit, abyste neměli další problémy s dodávkou energií. Žádost o půjčku si podáte na příslušných webových stránkách a po jejím schválení si dohodnete schůzku s kurýrem přímo ve vaší domácnosti. Je připraven vás navštívit kdykoli, záleží jen na vaší rychlosti. V klidném domácím prostředí spolu proberete smlouvu, podepíšete ji a peníze vám vyplatí v hotovosti nebo převede na bankovní účet. Tuto půjčku s vysokou mírou průchodnosti má v oblibě stále více klientů a řada z nich ji využívá právě na nejrůznější vyúčtování výdajů domácnosti.

Změnit dodavatele lze rychle a snadno

Cena energie se skládá z regulované části, tu určuje stát a z neregulované části, která je stanovena dodavatelem podle jeho obchodního rozhodnutí. Regulovaná část se může lišit v jednotlivých krajích. Na trhu s energiemi je konkurence vysoká a probíhá neustálý boj o zákazníka. Znáte sedmero kroků, které je nutno dodržet při změně dodavatele? Dokážete odolat praktikám různých podomních prodejců, jež se vám snaží za každou cenu vnutit lákavou nabídku i s bonusy navíc? Nikdy neuzavírejte novou smlouvu s dodavatelem mezi dveřmi svého bytu. Nejprve si vše ověřte, nejlépe po telefonu nebo osobní návštěvou konkrétní vybrané společnosti. Vzhledem ke klesajícím cenám energií je výhodnější uzavřít smlouvu na dobu neurčitou, nebo smlouvu na dobu určitou s dobou trvání nejvýše jeden rok. U těchto smluv dejte pozor na ustanovení o automatickém prodloužení.

Změnit dodavatele není žádná věda a pokud si nejste v něčem jisti, informujte se přímo u Energetického regulačního úřadu. Nebojte se také smlouvat, při oslovení několika dodavatelů se můžete dostat až k opravdu výhodné individuální ceně.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s