Svícení s LED žárovkami – dobrý start na cestě k levnějšímu bydlení

Nejen ceny energií v posledních letech stoupají, proto se každý spotřebitel snaží ušetřit a přizpůsobit tomu své chování. Mnohdy to může být na úkor pohodlí a kvality života. Pokud však chceme ušetřit na poli elektrické energie, lze tak učinit zcela efektivně, aniž by to pro nás znamenalo změnu k horšímu.

Obvykle utratíme nejvíce peněz za bydlení a provoz domácnosti. V této oblasti je však velmi těžké nacházet nové a nové způsoby jak ušetřit, aniž by se člověk příliš omezoval. Ale jde to překvapivě lehce a jednoduše.

Kde začít?

Mnoho lidí se nechalo zlákat koupí spotřebičů s označením A+ či A++, které slibovaly výrazné ušetření za energie. Za energie sice spotřebitelé ušetřili, ovšem mnohdy za cenu toho, že například myčka nevysuší nádobí dostatečně, nebo že lednice nemá požadovaný výkon. Navíc lze jen velmi těžko změřit, jak moc (nebo málo) koupě A++ spotřebiče pozitivně ovlivnila rodinný rozpočet. Můžete se o to však pokusit například za pomoci Energomonitoru.

Energomonitor

Energomonitor. Zdroj: marigold.cz

Ušetření se také očekávalo od změny dodavatele energií. Této možnosti využilo velké množství zákazníků, nicméné kýžený výsledek nepřišel – úspory jsou tak mizivé, že se to v domácím rozpočtu příliš neprojevilo.

Další možností, jak ušetřit na energii, je výměna plynu či přímotopu za tepelné čerpadlo. Výdaje jsou sotva poloviční, nicméně pořizovací cena čerpadla je tak vysoká, že se investice nevrátí dříve než za devět let.

Ač si to možná neuvědomujeme, nejvíce lze ušetřit vlastní sebekázní – nepouštět zbytečně televizi jen jako zvukovou kulisu, nenechávat rozsvíceno v místnostech, kde se zrovna nikdo nenachází, těch příkladů je opravdu mnoho mnoho.

Budiž levné světlo!

Oblast, ve které můžete opravdu značně a navíc jednoduše ušetřit, je svícení – a sice výměnou klasických žárovek za úsporné LED žárovky. Úspora činí totiž až 85 procent. Veškerá spotřebovaná energie jde totiž primo do svícení, nikoli hřání, což  bylo typické pro obyčejné žárovky. Životnost LED žárovek je vice než 20 000 hodin, což je ve srovnání s cca tisíci hodinami u klasických žárovek opravdu citelný rozdíl.

mr-led-zarovka-e27-10w-bila-1

I ve srovnání se standardními úspornými žárovkami vychází LED žárovky vítězně: neztrácejí postupem času na svítivosti, náběh světla je okamžitý a intenzivní, a navíc i zde je ušetření za energii až 50procentní. LED žárovky můžete bez obav často rozsvěcet a zhasínat, což byl u klasických žárovek velký problém.

Co se týče cenového srovnání – prvotní investice na nákup LED žárovek je trochu vyšší než u klasických. Nicméně v současné době již lze na trhu sehnat velice kvalitní LEDky za rozumné ceny. Dle výsledků v dlouhodobém testování se tyto investice začínají vracet již během prvního roku používání a v dalších letech už jen šetříte, a to velmi výrazně. Jisté je, že od roku 2020 se budou vyrábět pouze a jenom LED žárovky. Pojďte s nimi předběhnout dobu a rozsviťte si úsporně s LED žárovkami již nyní.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s