Jak si půjčovat peníze, pokud spěcháte

Každému se už někdy stalo, že se dostal do situace, kdy stál před nějakým neočekávaným výdajem. V tento moment jsou různé možnosti, jak  se můžete zachovat. Záleží na tom, jestli patříte mezi tu skupinu lidí, která si pravidelně vytváří finanční rezervu, nebo žijete spíše ze dne na den, či jak se říká, z ruky do huby. Důvody pro duhou situaci mohou být samozřejmě různé. Jedním případem je student, který se v měsíci více rozšoupl a čeká na výplatu z brigády, jiným zase prodavačka z Tesca, která dočasně nevyšla s platem. Možností, jak z takové situace ven je několik.

Příbuzní a známí

Logickým krokem je zeptat se rodiny nebo přátel. Takto se dá většinou vyřešit krátkodobý problém a nevelká suma. Hodí se pro ty, kteří žijí v dosahu své rodiny nebo přátel. Existuje ale dost početná skupina lidí, kteří to k rodině nemají blízko, nebo nemají v okolí moc dobrých přátel. Jen se zeptejte třeba stavebních pracovníků, kteří cestují po celé republice.

Banka

Druhým okruhem, kde se můžete pokusit situaci řešit, je některý z bankovních ústavů v České republice. Výhodou takového řešení bývá relativně nízký úrok a jistota seriózního jednání, nevýhodou pak vyšší výše nutné půjčky či úvěry a hlavně delší doba vyřízení. Na té často ztroskotá zkoumání těch, co na řešení svého problému spěchají.

money1.jpg

Nebankovní instituce

Tzv. nebankovní sektor je u nás velmi rozšířený. Poslední statistické údaje hovořily o více než 30 tisících různých společnostech, které se věnují poskytování nebankovních půjček a úvěrů. Nebankovní půjčky mohou vyřešit problémy popsané ve výše uvedených odstavcích, tedy nedostupnost nižších částech nebo zdlouhavé vyřizování, výměnou za to ovšem žadatelé musejí počítat s tím, že takováto služba s sebou nese nutnost splatit větší splátky. RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů bývá v i v řádu tisíců procent.

Rozebrat si to můžeme na konkrétním případu u společnosti OMEGA Financial a jejím produktu SMS půjčka. K získání půjčky musíte mít e-mailovou adresu a mobilní číslo, poté jít na její webové stránky, vybrat si kolik a na jak dlouho chcete půjčit, vyplnit registraci, kam vám přijde návrh smlouvy o půjčce, který autorizujete přes PIN, který vám dorazí právě na mobilní telefon, z čehož vznikl i název této služby. Poté musíte ještě na účet služby uhradit 1,- Kč. Jakmile je vaše koruna na účet připsaná, firma vám pošle sjednanou částku.

Jak jsem už ale uvedl, i za malou částku vrátíte zpátky poměrně více peněz. Ukažme si to na příkladu:

  • 1. června si půjčím 1 000,- Kč
  • 21. června vracím 1 472,- Kč
  • RPSN v takovém případě činí 82 770%

Číslo u procent tedy vypadá tragicky a je na vás, jestli jste schopni vrátit požadovanou částku. To je hlavní poučení, pokud je vaším cílem právě rychlá půjčka, vždy musíte vědět, že vám částka vrácená na úrocích nebude chybět.

Lichva

Bohužel existují i lidé, kterým už nechce půjčit opravdu nikdo s výjimkou lichvářů. Lichva je ovšem podle zákona trestný čin, byť nešťastně nedefinuje procentní výši úroků. Velmi hojně je údajně rozšířena mezi Romy.

Závěr

Pro každou ze situací se hodí jiné řešení. Prvním krokem pro zodpovědnou existenci je jednoznačně vytváření rezerv. Pokud se rozhodnete pro půjčku, musíte mít dobře spočítané, že splácení dlužné částky s úroky je součástí vašeho rozpočtu na další měsíce nebo i roky, což podle nedávných informací nezvládá každý osmý Čech. Většina rozumných institucí si stejně prověří vaši bonitu a možné zápisy v různých registrech neplatičů. Základem všeho je ale zdravý rozum, základní znalost matematiky a zájem o hledání informací před konečnou volbou.

Jedna odpověď na “Jak si půjčovat peníze, pokud spěcháte

  1. Rychlým řešením jsou i sms půjčky. Ovšem musí se jednat o částku, kterou do měsíce splatíte – jen do příští výplaty. Pokud víte, že částku příští výplatou nesplatíte nebo vám to opět přinese velké finanční problémy, je vhodné se poohlédnout i po něčem jiném. V opačném případě je tu sms půjčka, též známá jako finská půjčka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s