Dluhy domácnosti klesají. Konečně.

Několik let trvající ekonomická nejistota přináší první ovoce. Dluhy českých domácností poprvé po 11 letech klesají, v číslech došlo k poklesu o 2,6 miliardy korun. Celkové zadlužení je nyní 1,16 bilionu korun. Současně rostou úspory obyvatelstva uložené na běžných účtech. 

Zadlužení tuzemských domácností představuje nyní 58% jejich dostupných příjmů, což je oproti průměry Evropy cca polovina. Jak kdysi řekl jeden můj kamarád, doba cetelemového turba je pryč a já říkám konečně! Lidé konečně začali seriózně přistupovat ke svým výdajům. Naopak bankovní ústavy u nás určitě rády nejsou, na účtech se jim hromadí peníze a s výjimkou rostoucích hypoték jim úvěry moc nejsou. Ještě že mají ty poplatky…

Za sebe mám již nyní plán se svých závazků zbavit co nejdříve. Mám pouze hypotéku a splatit ji dříve, než na konci smluvně plánované doby bude oříšek, ale jakousi představu, jak toho dosáhnout, již máme. Povedlo se  nám doma také vytvořit základní rezervu pro případ výpadků příjmů, kdy bychom splátky na hypotéku dokázali platit 6 měsíců bez problémů a nyní vytváříme další rezervu pro strýčka příhodu.

V minulosti jsem úvěrů využíval a všechny (okolo 200 tis. celkem) se mi povedlo bez problémů uhradit, ten poslední na 50 tis. dokonce předčasně. Dalším se hodlám, stejně jako ostatní, maximálně vyhýbat.

A co bychom měli dělat s volnými prostředky, pokud už nějaké máme? Investovat. Podle špiček v oblasti spoření by měly být investice v následujícím pořadí: děti, bydlení, důchod a pak až vše ostatní. První dvě už mám zainvestované, zbývá tedy důchod. A samozřejmě pojištění, to je dnes základ. S těmito směry mi na nějaké úvěry beztak nic nezbude.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s