Kdy zvolit kreditní a kdy debetní kartu?

Mezi většinou české populace se  více než 20 let po revoluci  malá plastová  kartička slušně zabydlela. Bankovní ústavy zde odvedly dobrou práci, když dokázaly populaci přimět k bezhotovostnímu styku, kdy část nákladů bank nesou obchodníci. Všeobecně se tomu kousku plastu kreditní karta, pojem ale není správný.

Do ČR totiž nejprve vstoupily karty  určené pouze k placení a těm se v odborné hantýrce říká karty debetní. Takovéto karty jsou pevně spojeny s Vaším účtem a čerpáte pouze peníze, které  na něm máte  k dispozici,  nebo i  ty částky, které máte od banky k dispozici  v rámci konktokorentního úvěru.

Platební karty

Pro koho je debetní karta vhodná? Především pro ty, kteří jsou konzervativní  a nemají rádi dluhy.  Debetní  karta má  totiž  limit pevný obsahem Vašeho účtu, případně kontokorentu, jak jsem zmínil výše.

Opak  debetní karty je tzv. karta kreditní.  Ta není vázaná účtem, ale ve smlouvě s bankou sjednáte určitý limit pro  úvěr, nebo-li  kredit.  Ten pak můžete čerpat do sjednané  výše s tím, že  měsíčně své úvěry splácíte. Pro koho je vhodné si pořídit kreditní  kartu?

Především pro ty, kteří mají vyšší čistý příjem. Ten je kritériem, podle něhož banka posoudí výši kreditu, který vám udělí.  Vhodná je také pro ty, kteří kromě mzdy dostávají od zaměstnavatele odměny nebo bonusy v předem daných intervalech. Odměny či bonusy bývají sice nenárokovou složkou mzdy, pravidla pro její vyplacení ale bývají  jasná a schopný zaměstnanec dle svých průběžných výsledků víc, jestli se k penězům navíc dostane.

Tip: podívejte se, k čemu je možné  použít kreditní kartu a jaké jsou v nabídce typy.

Výběr platební karty je třeba pečlivě zvážit. Díky ní totiž můžete snáze podlehnout impulzivním nákupům a dostat se tak do  finančních  problémů.  Pro  určité příjmové skupiny je ale kreditní karta  velmi vhodným produktem. Patříte do ní? Jaké jsou vaše názory na platební karty a zkušenosti s nimi?

Reklamy

3 odpovědi na “Kdy zvolit kreditní a kdy debetní kartu?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s